Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


start

Toto je starší verze dokumentu!


To jsem jáPo dlouhé době jsem se rozhodl, že trochu zkulturním svoje stránky. Zatím se jen seznamuji s novým systémem, takže prosím o trpělivost.

Původ Kočičích hlav objasněn!

Když jsem byl ještě malý hoch, tak mi maminka v některých křivolakých uličkách Starého města ukazovala podivné zakulacené dlažební kostky – Kočičí hlavy. Bylo mi divné, proč jsou tak kulaté, ale asi to mělo nějaký účel, tak jsem se tím moc nezabýval.

Po letech jsem si všiml, jak se kolem Staroměstského náměstí pomalu obrušují dlažební kostky v ulicích, kde jezdí kočáry tažené koňmi. Po nějaké době bylo obrušování na některých zvláště zatížených místech tak výrazné, že mi to v hlavě sepnulo, skládanka současných a dětských zkušeností do sebe perfektně zapadla a já objevil Ameriku.

Dnes ráno cestou z Uhelňáku, kam jsem zavedl děti do školy, jsem na Malém náměstí nafotil dlažební kostky v různém stavu.

Tady jsou kostky u kraje náměstí. Je zřejmé, že se vyrábějí jako kvádry.
V místě, kde jezdí kočáry, je jasně patrné olamování a obrušování rohů. Zřejmě za to můžou okovaná kola kočárů a podkovy koní.
Díky olámaným hranám vzniká mezi kostkami větší mezera. Tím dochází i k silnější erozi výplně, kostka se více obnažuje a vzniká prostor k dalšímu obrušování. Výsledný tvar bude připomínat kočičí hlavu.
V místě, kde Malé náměstí ústí do Staroměstského, je dlažba tvořena malými kvádry. Ve srovnání s běžnou dlažbou jsou asi jen čtvrtinové. Je jasně vidět, že tohle dláždění provoz kočárů obrušuje mnohem více, než velké kostky, proto se zřejmě v ulicích nepoužívalo.

Takže teď už vím, že staří kameníci lámali dlažební kostky ve tvaru kvádru, a že kočičí hlavy se z nich stávali až časem.

20.09.2011 12:49 · Michal Rubeš

Srovnání HTC Sensation a Samsung Galaxy S2

Pracovně mám možnost si vyzkoušet nebo používat různá PDA, nebo chcete-li telefony. Několik dní jsem zkoušel dvě současné špičky, a to HTC Sensation a Samsung Galaxy S2.

SG2 je papírově lepší, jak si vedl Sensation? Podle mého hodnocení o trochu lépe než SG2. Přeci jen HTC dělá PDA o nějaký ten pátek déle a je to znát.

Svoje zkušenosti jsem shrnul do dvou odstavců a popsal jen výhody jednotlivých modelů. Nejedná se tedy o recenzi, těch je po webu dost, ale o zkušenosti poměrně náročného a zmlsaného uživatele.

Výhody HTC Sensation

  • 540 × 960 proti 480 × 800 u SG2 je znát. Na obrazovku se vejde více informací, písmenka jsou krásně zaoblená, v mapách nejsou šikmé ulice zubaté.
  • Lepší zvuk z vnějšího i vnitřního reproduktoru.
  • Dialer HTC Sense umí vyhledávat jména i s českými znaky.
  • Má tlačítko lupa.
  • Tlačítka pod displejem jsou všechna dotyková.
  • HTC Sense umožňuje odložení o několik minut nutnost zadávat heslo pro odemčení.
  • Displej poskytuje přirozené barvy, což je dobré na fotky.
  • Vypínací tlačítko je nahoře, takže při jeho používání nedochází k nechtěnému stisku tlačítek pro ovládání zvuku, jako je tomu u SG2.
  • Kulatější provedení při stejné velikosti displeje umožňuje pohodlnější držení a obsluhu obrazovky.
  • Zapuštěný displej snižuje pravděpodobnost poškrábání.
  • Nabíjí se rychleji než SG2 a při stejném používání vydrží déle. 14 hodin proti 12 hodinám u SG2.
  • Nevypadá jako iPhone. :-)

Výhody Samsung Galaxy S2

  • Při čekání na sestavení hovoru před vyzváněním pouští do sluchátka pípání.
  • Lépe vibruje.
  • Na sluníčku má lépe čitelný displej.
  • Displej poskytuje kontrastní barvy, což je dobré na text.
  • V základu QWERTZ klávesnice.

Jistě jste poznali, které PDA dále používám jako osobní. HTC je prostě umí dělat. Ne že by tu nebyl prostor pro zlepšování, ale konkurence je na tom přeci jen o trochu hůře.

~~DISCUSSION~~

16.09.2011 10:14 · Michal Rubeš

Zkušenosti s myší Genius Pen Mouse

Když jsem viděl první zprávu o prosdeji netradiční myši ve stylu pera, zalíbila se mi a musel jsem ji mít. Hned ten samý den (1. 7. 2011) jsem si ji objednal a večer už v igelitce nesl domů.

Po sedmi týdnech používání jsem se rozhodl podělit se o zkušenosti s ovládáním počítače pomocí této netradiční myši.

imag0315.jpg

Jak to funguje

Po připojení malého USB příjmače počítač rozpozná normální USB myš a rovnou s ní začne pracovat. Můžete nainstalovat ovladače a podpůrný program, který je na přiloženém miniCD, ale to má smysl jen v tom případě, že chcete peromyš držet křivě zvláštním palcovým úchopem, nebo máte potřebu přepínat DPI za provozu. Program jsem si vyzkoušel a zase ho odinstaloval. Základní myší ovladač mi bohatě postačuje.

Protože se jedná o standartní USB myš, neměl by být problém s jakýmkoliv operačním systémem.

Na peru najdete slot pro jeden AAA článek, který je v balení přiložený. Jeden článek je výhodný z hlediska váhy, ale znamená to, že ho budete budete měnit asi častěji. Já jsem ten přiložený vybil asi po pěti týdnech provozu, ale nevím co to bylo za kvalitu. Dále je přiložené malé CD s ovladači, jednoduchý manuál a dva náhradní hroty s plechovou pinzetou pro jejich snadnou výměnu. V balení také naleznete slušivé koženkové pouzdro s magnetickým uzávěrem a kapsičkou na USB příjmač.

Provedení je jednoduché, plastové, jednotlivé díly na sebe dobře pasují. Nikde nejsou ostré hrany.

Tlačítka najdete při prvním ohledání dvě, při druhém zjistíte, že špička pera je také tlačítko. Špička odpovídá levému tlačítku na myši a dolní tlačítko pravému. Horní tlačítko zdánlivě nedělá nic, dokud při jeho stisku nezačnete perem pohybovat. Jedná se totiž o povedenou náhradu kolečka. Když stisknete horní tlačítko a pohybujete perem nahoru nebo dolů, je to jako byste točili kolečkem. Pohyb do stran zase odpovídá náklonu kolečka a pohybuje se stránkou do stran, což je ovšem funkce, kterou musí daný program (prohlížeč, textový editor, …) podporovat.

Nejdříve jsem trénoval úchop. Pen mouse je sice správně vyvážený a dobře padne do ruky, ale držet se dá výš, níž, ukazováček zahnutý nebo bříškem přitisknutý, možností je mnoho. Teprve třetí den jsem si osvojil držení, které mi naprosto vyhovovuje, dovoluje správně mačkat hrot i tlačítka. Může se to zdát jako dlouhá doba, ale vzpomínáte, kdy jste poprvé dostali do ruky myš a jak jste se s ní nemohli srovnat?

Nakonec držím Pen Mouse jako propisku, možná trochu níže. Břížko ukazováčku mám v mezeře mezi tlačítky, takže špičkou prstu pohodlně stisku pravé myší tlačítko a spodem bříška pak tisknu “kolečko”. Měkkou podložku s polštářkem pro zápěstí jsem vyměnil za tuhou gumovou podležku s látkovým potahem. Při zatlačení na špičku pera se trochu “kousne” do podložky a usnadňuje stisk tlačítka. Přiložená podložka není moc použitelná, je hrubá a malá. Pero je třeba držet v šikmé poloze tak, aby pločka na konci špičky pera pěkně klouzala po podložce.

Přesnost pohybů je celkem přesná, jen při kliknutí zatlačením na hrot se vám bude hlavně zpočátku stávat, že se kurzor kousek posune. Pro klikání na tlačítka, umísťování kurzoru a rolování obrazovky je však přesnost více než dostačující.

Zpočátku jsem postrádal stojánek, do kterého bych mohl si mohl pero odložit, ale po několika dnech jsem se ho naučil pokládat tak, že ho jedním pohybem poslepu zvednu a zároveň posunu do správné polohy.

Pero se po 30 sekundách nečinnosti přepne do šetřícího režimu a začne pomalu blikat. Po 10 minutách usne a přestane svítit, takže je třeba stisknout nějaké talčítko, aby zase ukazovalo. Občas jsem se setkal s tím, že se ze spánku probudilo až za asi 15 sekund. Je to ale spíše vyjímka, běžně se probouzí a funguje okamžitě po stisku tlačítka.

Netuším k čemu jsou přiložené výměnné hroty. Při normálním používání nemáte šanci je zničit. Snad jen kdyby vám pero spadlo na zem a zrovna hrotem dolů. Každopádně je to malá plastová součástka, která výrobce moc nestála.

Klady

  • Uchopení ve stylu pera zatěžuje jiné svaly a šlachy.
  • Na kancelářskou práci ideální, používáte přirozené tahy pera.

Zápory

  • Není tak přesné jako myš.
  • Nehodí se na hry a grafiku.
  • Je to něco jiného, musíte se s perem učit zacházet.

Závěr

Na myšoperu je ještě hodně co vylepšovat, ale za XXX Kč už teď dostanete zdatného pomocníka, který dokáže pro kancelářskou práci dokonale nahradit myš.

Pen Mouse používám v práci celý den, což je asi 8 hodin. Doma mám myš a večer s ní jezdím v průměru asi dvě hodiny. Už po dvou dnech používání jsem pocítil znatelnou úlevu od bolesti pravého zápěstí a po sedmi týdnech už prakticky nevím, že mne ruka od myši chronicky bolela.

Pera už se v práci nevzdám.

~~DISCUSSION~~

25.08.2011 16:05 · Michal Rubeš

Minecraft

Tady si vytvořím zápisky, které chci mít při hraní při ruce.

Odkazy

Pomůcky pro konstrukci

Konstrukce kruhů

~~DISCUSSION~~

26.04.2011 17:40

Sucké 2011

9.4.2011

Do demižonu o objemu 50 litrů jsme večer s Janou naložili 30 litrů rýžového vína – Sucké.

Použili jsme tento recept, samozřejmě násobený 3 krát:

  • 3 kg cukru
  • 1 kg rýže
  • 2 špetky sušeného pelyňku(opatrně,je hořký)
  • 2 muškátové oříšky
  • 2 špetky muškátového květu
  • 2 celé limetky
  • 4 větvičky tymiánu
  • 10 hřebíčků
  • 10 l vody
  • vinné kvasnice se živnou solí(lahvička)

Demižon byl řádně vymytý, voda kvasinkám příjemně teplá. Do ní jsme vysypali cukr, na něj rýži a přidali všechny výše uvedené přísady. Nakonec jsme přidali kvasinky a rozpuštěnou živnou sůl.

Korková zátka s kvasnou zátkou je zakapaná voskem a celé hrdlo je ještě utažené potravinovou fólií.

Teď už je to na přírodě.

12.4.2011

Už to pěkně bublá, jedna bublina asi za 15 sekund. :-)

19.4.2011

Jedna bublina za sekundu.

7.6.2011

Bublání se prakticky zastavilo.

2.7.2011

Kvašení se již zastavilo. Na dně zbyla rýže a pod ní ještě asi 3 cm cukru. Sucké bylo suché, tak jsme cukr do něj vmíchali a stočili do 3 desetilitrových sedimentačních nádob.

~~DISCUSSION~~

09.04.2011 21:51

Starší zápisky >>

start.1268038881.txt.gz · Poslední úprava: 30.05.2011 11:51 (upraveno mimo DokuWiki)