Praha 1 – občanský přehled

Politická situace v Praze 1 není zcela přehledná. Jsou tu různé politické strany a uskupení, stará zanikají a vznikají nová, politici se v nich střídají. Celostátní strany se na místní úrovni chovají jinak, než by volič čekal. Smyslem stránek je dát veřejné informace dohromady tak, aby pro běžného voliče a občana v Praze 1 bylo snadné se orientovat v tom co politici slibují, co dělají, co slíbili a co udělali.

Hledáme spolupracovníky:
Zajímáte se o nějaké téma v souvislosti s Prahou 1? Zde máte možnost vést si přehledně a veřejně svoji stránku s informacemi a postupem řešení. Psát si ji můžete sami, ale nabízíme i možnost posílat podklady a my je budeme do stránky sázet za vás. Máte zájem? napište nám.

Tento přehled by měl být co nejjednodušší. Nikdo nechce číst mlhavá dlouhá vyjádření politiků, ve kterých si má každý volič najít to své.

Všechny informace zde publikované jsou veřejně dostupné a ozdrojované.


Ve facebookové skupině se objevil příspěvek s fotografií auta na chodníku. To není nic neobvyklého, takové příspěvky jsou časté. Na tento však reagovala paní starostka Radoměřská. Zaujalo mě, že vybízí občany k hlášení přestupků městské policii:

…Pane Vít Masare, volal jste Městskou policii, prosím? Dělám to taky, když něco podobného vidím. … Pomozte nám tedy prosím a jako občan pozorný ke svému okolí volejte v takových případech MP…

Jel jsem zrovna tramvají domů, když jsem to četl. Vystoupil jsem v Lazarské a šel domů do Křižovnické pěšky Spálenou přes Perštýn, Husovkou a Mariánské náměstí. Cestou jsem si vyfotil každý parkovací přestupek, který jsem na první pohled zahlédl.

Po návratu domů jsem spočítal, že jsem udělal celkem 17 fotografií. Přestupků jsem zaznamenal více, protože na některých obrázcích jich bylo několik pohromadě. Jasně, ne všechny přestupky byly opravdu závažné, ale řekněme že tak třetina určitě. Kdybych ke každému závažnějšímu případu volal strážníky, musel bych vytočit 156 určitě více jak 7×.

Prakticky všechny mnou zaznamenané přestupky jsou denně na stejných místech. Pokud volám na 156, beru to jako upozornění na nějaký aktuální problém, který je třeba hned řešit. (Chtěl jsem teď dát jako příklad třeba opilé výtržníky rušící noční klid, ale to je bohužel taky každonoční standard.) Například odstraněné víko od kanálu, rozbité okénko u zaparkovaného automobilu, atd.

Nebudu volat strážníky na systémové a denně se opakující problémy. To už tu před časem jeden občan zkoušel a dočkal se obvinění ze zneužití tísňové linky.

No a další věc je, že bychom tu linku 156 prostě zahltili, shodili, zrušili.

Jistě se shodneme na tom, že vymáhání práva v Praze 1 se musí udělat jinak, než sabotováním linky strážníků. Před volbami měla prakticky každá ze stran nějaký recept jak dostat strážníky do ulic. Vím, ještě není ani polovina volebního období, ale já nevidím prakticky žádný posun v bezpečnosti a dopravě. Dost se zlepšilo parkování koloběžek na chodnících, i když i tam je ještě hodně práce. Ale to je z mého pohledu celé.

Do teď jsem jako občan nezaznamenal v tomto směru nějakou aktivitu. Jen že MČ žádá Magistrát o další strážníky… Ale to dělali v minulých volebních obdobích všichni a nějak to nezabralo. Kde jsou ty recepty, které každá ze stran před volbami měla?

Chtěl jsem se o problematice nedostatku strážníků něco dozvědět na stránkách Prahy 1. Tedy o tom kde je problém, jak ho budeme řešit, kdo na tom pracuje, co udělal, co se povedlo, co se nepovedlo a co se plánuje udělat. Nic z toho tam však není.

Jestli chce mít radnice důvěru občanů a já chci aby ji měla, je třeba aby nás přehledně a pravidelně informovala alespoň o těch zásadních věcech, na kterých pracuje. Místo toho se dozvídáme, že si máme pomoci sami. Shozením telefonní linky strážníků.

 

V pondělí 13. 11. 2023 svolal pan radní pro dopravu Ryvola besedu o zpoplatnění vjezdu obou břehů Vltavy, která se konala ve společenském středisku VIA na Újezdě. (Pozvánka na Facebooku.)

S veřejností diskutovali paní starostka Radoměřská, pan radní Ryvola a pan zastupitel Motl.

Před besedou jsem marně hledal nějaké informace, abych věděl, o čem budeme diskutovat. Jak jsem později zjistil, nebyl jsem sám. Bohužel nic zveřejněno nebylo, všechny informace jsme si postupně vyslechli, a pak mohli diskutovat.

Diskuze byla svolána hlavně proto, aby si naši zastupitelé ověřili, že mají pro omezení průjezdu podporu svých občanů. Ve čtvrtek 16. 11. o tom totiž budou jednat na magistrátu.

Ve stručnosti vypíšu fakta, která jsem se dozvěděl, ať máte možnost se připravit na druhou besedu, která se koná na radnici 15. 11. 2023. (Pozvánka na Facebooku).

→ Číst dále...

 

Radní pro dopravu Vojtěch Ryvola už několik měsíců jednal se zástupci provozovatelů půjčoven koloběžek a kol. V zásadě chce vyřešit jeden z palčivých problémů, který nám jejich podnikání v Praze 1 přináší. Jedná se zejména o nebezpečnou jízdu na chodníku a blokování chodníku poházenými vozítky.

Trnem v oku jsou především provozovatelé elektrických koloběžek. V drtivé většině je používají jen turisté jako atrakci. Zároveň nedodržují pravidla silničního provozu, ohrožují chodce na chodnících, blokují průchody poházenými koloběžkami. Dále jich je tu obrovské množství a ulice jimi jsou zahlcené.

Půjčovny kol takový problém nejsou. Ne že by občas někdo nejel po chodníku nebo v protisměrce, nebo nenechal kolo uprostřed chodníku. Ale stává se to mnohem méně často, než v případě koloběžek. Zřejmě je to tím, že je hodně využívají místní. Však jsou také magistrátem podporované, například na Lítačku máte 2× denně 15 minut jízdy zdarma.

Během června pan radní Ryvola ohlásil1) dohodu s půjčovnami Lime, Bolt, Rekola a Nextbike. Dohoda je to pouze ústní a její obsah se různě liší podle zdroje, které jsem našel. Pokusím se shrnout jednotlivé body:

→ Číst dále...

 

  • start.txt
  • Poslední úprava: 2023/10/13 09:05
  • autor: Michal Rubeš