Výsledky voleb, kdo půjde s kým?

Máme sečteno a výsledky voleb na Praze 1 jsou oficiální. Co jsem měl možnost mluvit s některými kandidáty, tak ne všem se jejich předpověď vyplnila. Pro některé naštěstí, pro jiné bohužel. Pojďme se podívat, kdo nás bude na radnici zastupovat a jaké tu máme možnosti pro koalice.


Voliči občas křížkovali napříč kandidátkami, takže v některých případech se pořadí kandidátů měnilo.

Skokankou voleb je Bronislava Sitár-Boboráková, která poskočila z devátého místa na čtvrté a uzavírá tak zastupitele za MCTŽ.

U TOP 09 Tomáš Macháček vystrčil dvojku na kandidátce Giancarla Lambertiho, který se tak do zastupitelstva nedostal.

Stejná situace nastala u kandidátky Rezidenti 1, kde Jakub Vaculín předběhl Martina Motla, takže se zastupitelem také nestane.


A jaké jsou možnosti povolební spolupráce? Můžeme vycházet z odpovědí, které nám kandidáti dali už před volbami. V zásadě Praha 1 Sobě vyloučila koalici s ANO a Piráti preferují (7) TOP 09, (5) Praha 1 Sobě, (1) Rezidenti 1.

Máme 27 zastupitelů, tedy kdo má 14 a více, má většinu.

Současná opozice složená z Praha 1 Sobě a Pirátů má sice jen 11 křesel, ale názorově se k nim hlásí Rezidenti a obrozená Topka. Dohromady tak mají 15 hlasů. V tomto případě by se starostou stal zřejmě Pavel Čižinský.

Současní spojenci ODS, MCTŽ a ANO dávají dohromady 12 zastupitelů a museli by tedy přibrat buď Rezidenty, nebo Topku. Podle jejich postojů před volbami to není přiliš pravděpodobné, ale stát se může cokoliv.

Čistě matematicky je možné vytvořit i jiné koalice, ale to by pak zúčastněné strany riskovaly, že se historicky znemožní.


Držíme palce při povolebním vyjednávání!

Michal Rubeš 2022/09/25 01:46

  • zapisnik/2022-09-25-vysledky-voleb-kdo-pujde-s-kym.txt
  • Poslední úprava: 2023/02/27 17:54
  • autor: Michal Rubeš