Opravdu máme volat strážníky?

Ve facebookové skupině se objevil příspěvek s fotografií auta na chodníku. To není nic neobvyklého, takové příspěvky jsou časté. Na tento však reagovala paní starostka Radoměřská. Zaujalo mě, že vybízí občany k hlášení přestupků městské policii:

…Pane Vít Masare, volal jste Městskou policii, prosím? Dělám to taky, když něco podobného vidím. … Pomozte nám tedy prosím a jako občan pozorný ke svému okolí volejte v takových případech MP…

Jel jsem zrovna tramvají domů, když jsem to četl. Vystoupil jsem v Lazarské a šel domů do Křižovnické pěšky Spálenou přes Perštýn, Husovkou a Mariánské náměstí. Cestou jsem si vyfotil každý parkovací přestupek, který jsem na první pohled zahlédl.

Po návratu domů jsem spočítal, že jsem udělal celkem 17 fotografií. Přestupků jsem zaznamenal více, protože na některých obrázcích jich bylo několik pohromadě. Jasně, ne všechny přestupky byly opravdu závažné, ale řekněme že tak třetina určitě. Kdybych ke každému závažnějšímu případu volal strážníky, musel bych vytočit 156 určitě více jak 7×.

Prakticky všechny mnou zaznamenané přestupky jsou denně na stejných místech. Pokud volám na 156, beru to jako upozornění na nějaký aktuální problém, který je třeba hned řešit. (Chtěl jsem teď dát jako příklad třeba opilé výtržníky rušící noční klid, ale to je bohužel taky každonoční standard.) Například odstraněné víko od kanálu, rozbité okénko u zaparkovaného automobilu, atd.

Nebudu volat strážníky na systémové a denně se opakující problémy. To už tu před časem jeden občan zkoušel a dočkal se obvinění ze zneužití tísňové linky.

No a další věc je, že bychom tu linku 156 prostě zahltili, shodili, zrušili.

Jistě se shodneme na tom, že vymáhání práva v Praze 1 se musí udělat jinak, než sabotováním linky strážníků. Před volbami měla prakticky každá ze stran nějaký recept jak dostat strážníky do ulic. Vím, ještě není ani polovina volebního období, ale já nevidím prakticky žádný posun v bezpečnosti a dopravě. Dost se zlepšilo parkování koloběžek na chodnících, i když i tam je ještě hodně práce. Ale to je z mého pohledu celé.

Do teď jsem jako občan nezaznamenal v tomto směru nějakou aktivitu. Jen že MČ žádá Magistrát o další strážníky… Ale to dělali v minulých volebních obdobích všichni a nějak to nezabralo. Kde jsou ty recepty, které každá ze stran před volbami měla?

Chtěl jsem se o problematice nedostatku strážníků něco dozvědět na stránkách Prahy 1. Tedy o tom kde je problém, jak ho budeme řešit, kdo na tom pracuje, co udělal, co se povedlo, co se nepovedlo a co se plánuje udělat. Nic z toho tam však není.

Jestli chce mít radnice důvěru občanů a já chci aby ji měla, je třeba aby nás přehledně a pravidelně informovala alespoň o těch zásadních věcech, na kterých pracuje. Místo toho se dozvídáme, že si máme pomoci sami. Shozením telefonní linky strážníků.

  • zapisnik/2024-02-08-opravdu-mame-volat-strazniky.txt
  • Poslední úprava: 2024/02/08 19:08
  • autor: Michal Rubeš