Praha 1 – občanský přehled
Politická situace v Praze 1 není zcela přehledná. Jsou tu různé politické strany a uskupení, stará zanikají a vznikají nová, politici se v nich střídají. Celostátní strany se na místní úrovni chovají jinak, než by volič čekal. Smyslem stránek je dát veřejné informace dohromady tak, aby pro běžného voliče a občana v Praze 1 bylo snadné se orientovat v tom co politici slibují, co dělají, co slíbili a co udělali.
Hledáme spolupracovníky:
Zajímáte se o nějaké téma v souvislosti s Prahou 1? Zde máte možnost vést si přehledně a veřejně svoji stránku s informacemi a postupem řešení. Psát si ji můžete sami, ale nabízíme i možnost posílat podklady a my je budeme do stránky sázet za vás. Máte zájem? napište nám.
Pro jednodušší přístup k informacím ohledně Prahy 1 můžete zkusit ChatGPT model Praha 1 – občanský přehled.
Tento přehled by měl být co nejjednodušší. Nikdo nechce číst mlhavá dlouhá vyjádření politiků, ve kterých si má každý volič najít to své.
Všechny informace zde publikované jsou veřejně dostupné a ozdrojované.
Rovnost v parkování pro kmotříky
Na podzim budou volby. Do té doby uslyšíme hodně řečí o tom, jak současná koalice na Praze 1 chrání místní obyvatele, zklidňuje dopravu a řeší problémy centra.
Tak se podívejme na jeden konkrétní příklad.
Na Kampě a v Petrské čtvrti má být zákaz vjezdu. To by samo o sobě dávalo smysl. Jenže radnice do něj přidala výjimku pro všechny držitele parkovacího oprávnění pro Prahu 1.
Tím se z opatření na ochranu konkrétní lokality stává typický radniční kompromis: navenek se něco jako řeší, ale zároveň se nechají otevřená vrata těm, kterým se doopravdy překážet nemá.
Místním se řekne: zklidňujeme dopravu.
Kmotříkům, turistickým vozítkům a držitelům různých papírů se vzkáže: nebojte, nějak se to zařídí.
Radní pro IT Richard Bureš (ODS) nedokázal odstranit blokaci AI na webech Prahy 1
Blokace přístupu AI k webům Prahy 1 stále trvá. Není to nová věc. Táhne se už dlouhé měsíce. A stále k ní neexistuje jediná veřejná informace přímo od Prahy 1. Žádné vysvětlení. Žádné jasné stanovisko. Žádné přiznání problému. Praha 1 se tváří, jako by se nic nedělo.
Minulý týden jsem znovu upozornil radního pro IT Richarda Bureše (ODS) na pokračující blokaci vedlejších webů a na chybně nastavený přístup na hlavním webu. Po uvolnění přístupu pro AI v prosinci jsem si myslel, že jde jen o drobnou lidskou chybu ve stínu této stále nedořešené kauzy. Člověk by čekal, že právě on takovou věc neprodleně napraví. Nebo že alespoň občanům otevřeně řekne, že existuje technický problém, který přístup AI omezuje. Měl by vysvětlit, o jaký problém jde, co Praha 1 dělá pro nápravu a kdy bude opraven. Nic z toho se ale nestalo. Ani za více než týden nedokázal zajistit nápravu tak jednoduché věci. Zkušenému správci by přitom zabrala doslova jednu minutu. Tak jednoduché to je. Místo toho tu máme zase obvyklé ticho, na které jsme u pana Bureše už zvyklí.
V této chvíli už nejde jen o technický problém. Nabízejí se jen dvě vysvětlení. Buď jde o zlý úmysl, tedy snahu bránit občanům v tom, aby si pomocí AI mohli dělat vlastní analýzy veřejných informací. Nebo jde o neschopnost dotáhnout tak jednoduchou věc. Ani jedno není pro politika dobrá vizitka. Zvlášť ne pro člověka, který má informatiku v gesci a znovu se uchází o důvěru voličů.
Dosavadní zkušenost je jasná: mlčení, prakticky žádné veřejné informace a prosazování vlastního pojetí fungování Prahy 1 bez ohledu na to, co občané chtějí a potřebují. Jestliže radní pro IT není schopen napravit ani takto důležitou věc v době kampaně, těžko čekat, že po volbách bude pracovat lépe.
Na samostatné stránce najdete podrobnosti a další detaily celé kauzy.
Proč vůbec a na čí příkaz začala Praha 1 blokovat přístup AI na své weby, je stále záhada. Budu se tomu věnovat v některém z dalších článků.
Pojďme kontrolovat volební sliby minulé i současné
V říjnu budou volby a dvě největší uskupení v Praze 1 už rozjela volební kampaň. To je dobře. Alespoň bude více času se pořádně podívat na nové sliby, ale hlavně si připomenout ty staré a zkontrolovat, co se z minulých volebních programů skutečně splnilo a co ne.
Občané by měli mít dostatek informací, aby se mohli rozhodnout, jestli chtějí dát důvěru některé straně ze stávající koalice, nebo někomu z opozice.
Jenže právě v tom je problém. Pro běžného člověka je dnes velmi těžké vyznat se v kandidátkách, programech, splněných i nesplněných slibech. Informace o práci zastupitelů a úřadu jsou jen kusé. A když už se něco objeví, bývají to hlavně zprávy o úspěších.
Když jsem se naposledy v červenci 2022 ptal na volební programy a kandidátky, prakticky nikdo nic neměl. Voliči se pak často jen rozhodují podle svých celostátních preferencí. Jenže místní politika funguje jinak. Místní strany mají často úplně jiné priority, jiné zájmy a jiné chování než jejich celostátní značky.
Dnes je ale situace přece jen příznivější než před čtyřmi lety.
Díky rozvoji AI se dá to, co dřív znamenalo dny až týdny hledání, pročítání a porovnávání podkladů, zvládnout v řádu desítek minut až hodin. Tedy pokud s AI umíte pracovat. A pokud vám úřad schválně neblokuje přístup k informacím, aby se podobným analýzám vyhnul.
Právě proto se chci v následujících týdnech a měsících více věnovat různým kauzám a nejasnostem kolem politiky a úřadu Prahy 1.
V kampani se budou všechny strany chválit, co všechno dokázaly. Já se zaměřím na kontrolu jejich samochvály, na plnění programového prohlášení a také na zásadní pochybení, kterých se dopustily.
Prošel jsem si některé kauzy, kterým se budu věnovat, a takřka všechny se týkají současné koalice. Je to logické. Opozice toho moc zkazit nemohla, protože prakticky všechny její návrhy se buď vůbec neprojednaly, nebo se nepodpořily.
A přesto začnu právě opozicí.
V pondělí jsem byl na setkání u příležitosti startu kampaně Prahy 1 Sobě a Zelených, kde jsem měl možnost potkat i zástupce Pirátů. Jako jejich zásadní pochybení jsem jim vytkl to, že nedostatečně informují o činnosti koalice.
V situaci, kdy nemají reálný vliv na výstupy radnice, protože koalice si plete demokracii s diktaturou většiny, je jejich hlavním úkolem kontrolovat koalici a srozumitelně lidem říkat, co se na radnici skutečně děje.
Řekl jsem jim, že si občas připadám jako „užitečný idiot“. Upozorním na nějakou kauzu, ale nikdo z opozice se toho pořádně nechopí, nepřevezme iniciativu, nerozjede tlak a nechá mě v tom samotného, i když v podstatě dělám práci, která má být primárně jejich.
Jako důvod zaznělo, že když na problém upozorní občan, má to větší dopad než když to řekne politická strana, od které se kritika očekává automaticky. Do určité míry to chápu. Jenže oni jsou ti, kdo na to mají mít kapacitu, mandát i odpovědnost. Je jich víc, mohou postupovat koordinovaně a vyvinout mnohem větší tlak než já jako jednotlivec. Doufám, že alespoň teď před volbami zmobilizují síly a začnou svoji roli plnit srozumitelně a naplno.
Pokud mi někdo z občanů chce pomoci a chce si vzít některou kauzu na starost, velmi to uvítám.
S první závažnou kauzou začnu už příští týden.


