Povolební otázky

Jednání po volbách dopadla úplně jinak, než výsledek voleb a předvolební rétorika stran naznačovaly. Více v článku Povolební uspořádání.

Máme tu stále několik nejasností, které by se měly dotáhnout, abychom se z nich mohli před dalšími volbami poučit.

Bude vhodné se zeptat Davida Bodečka, proč nedopadlo jednání s uskupením (5) Praha 1 Sobě. Tohle je pro občany pořád velká záhada. Nikdo se zatím nepřiznal k tomu, že by taková jednání blokoval, ale přesto se na to všichni odvolávají.

Otázka na Davida Bodečka jako předáka povolebního vyjednávacího týmu za Piráty:

Proč bylo po několika dnech ukončeno povolební jednání mezi subjekty (5) Praha 1 Sobě, (2) Piráti a občané z Prahy 1, (7) TOP 09 a (1) Rezidenti 1?
Na Facebooku v obecných diskuzích i pod příspěvky volebních uskupení se proslýchá, že někdo zablokoval jednání s tím, že nebude jednat s uskupením (5) Praha 1 Sobě.
Pokud je to pravda, kdo ta jednání zablokoval?
Pokud to není pravda, proč tedy byla jednání tak záhy ukončena?

→ Číst dále...

Na kandidátce uskupení (1) Rezidenti 1 byl Motl, Martin na druhém místě a na třetím místě byl Vaculín, Jakub. Voliči však poslali Jakuba Vaculína na druhé místo před Martina Motla, který tak na zastupitelské místo nedosáhl.

Proč jste jako zastupitel rezignoval? Vaše třetí místo na kandidátce bylo reálně volitelné, na pozici zastupitele jste tedy byl připravený. Takhle to může vypadat jako nerespektování výsledků voleb, ve kterých vám voliči dali přednost před Martinem Motlem.

→ Číst dále...

Na kandidátce uskupení (7) TOP 09 byl Macháček, Tomáš na druhém místě a na třetím místě byl Lamberti, Giancarlo. Voliči však poslali Tomáše Macháčka na druhé místo před Giancarla Lamberti, který tak na zastupitelské místo nedosáhl.

Proč jste jako zastupitel rezignoval? Vaše třetí místo na kandidátce bylo reálně volitelné, na pozici zastupitele jste tedy byl připravený. Takhle to může vypadat jako nerespektování výsledků voleb, ve kterých vám voliči dali přednost před Giancarlem Lamberti.

→ Číst dále...

Po volbách byli občané informování o koaličních jednání jen zřídka a jednostranně. Veškerá jednání se vedla tajně a výsledná koalice byla pro občany překvapením, které čekal málokdo. Více v článku Proč nedopadla povolební vyjednávání s Prahou 1 Sobě?.

Každý z oslovených předáků píše o průběhu vyjednávání trochu něco jiného. To je tristní, když si uvědomíme, že na tom záleží směřování celého úřadu minimálně po dobu volebního období.

Tajná jednání nahrávají politikaření a šíření dizinformací a polopravd. Navíc jak si má občan ověřit, že zastupitel vyjednává v jeho zájmu, že plní předvolební sliby, když ho nemůže zkotrolovat?

Koaliční vyjednávání by proto měla být veřejná, či alespoň by se měl neprodleně zveřejnit zápis z takového jednání.

Jelikož zřejmě dojde k vypovězění současné koaliční smlouvy Piráty pravděpodobně už začínají nová jednání buď o nové koaliční smlouvě, nebo rovnou o nové koalici.

Oslovil jsem proto předáky všech politických uskupení na radnici:

Budete pořizovat a neprodleně zveřejňovat zápisy z vyjednávání o koalici a koaliční smlouvě?

→ Číst dále...

  • volby-2022/povolebni-otazky.txt
  • Poslední úprava: 2023/03/02 10:51
  • autor: Michal Rubeš