Zápisník

Postřehy a informace, tak jak šel čas.

V pondělí 26. 2. 2024 jsem se byl podívat na mimořádné zasedání Komise pro územní rozvoj. Na programu jednání byl jediný bod, a to Stanovisko k Memorandu o rozvoji území v projektu Staroměstská brána schváleného Radou hl.m. Prahy dne 19. 2. 2024. Ten název je zavádějící, protože rekonstrukce hotelu a okolí má všechna povolení a z velké části je vše hotové. Jedná se tedy jen a pouze o revitalizaci Náměstí Miloše Formana, na kterém chce majitel postavit dům, což je trnem v oku mnohým obyvatelům i úřadům, není to v souladu s územním plánem, atd.

Co se děje od doby, kdy se informace o tomto memorandu objevily na veřejnosti, se věnuji v samostatném tématu Záhada kostkového memoranda.

Zápis z jednání ještě není k dispozici, podělím se tedy o postřehy, které jsem tam zaslechl a které ukazují na celkem očekávané souvislosti. V zásadě se nejedná o žádnou záhadu, to jen politici neinformují o čem by měli a tančí kolem horké kaše místo toho, aby jasně pojmenovali celou záležitost jako legitimní snahu soukromníka vydělat na investici. Což neudělali ani přítomní vrcholní zástupci společnosti R2G a místo toho všichni opatrně mluvili jen o ušlechtilém záměru zkrášlení náměstí.

Na schůzi jasně a několikrát od investora zaznělo, že varianta nezastavěného náměstí nepřichází v úvahu. Pokud nenalezneme shodu, což v jejich pojetí znamená postavit v rohu náměstí budovu, nechají náměstí v tomto neutěšeném stavu ležet ladem a bude nám tu hyzdit okolí ještě dlouho. Postavit jen nutné výdechy z podzemní garáže a výtah rovnou odmítli s tím, že se to neslučuje s jejich koncepcí zkrášlení celého místa, ke kterému je několikapatrová budova nutná.

Přitom stačilo jasně říct, že postavení budovy je součást jejich investičního plánu a bez ní jim to prostě nevychází. Taková budova má svojí cenu a její hodnota bude růst. Navíc bude přinášet každoroční zisk. Takový malý obchoďáček v Pařížské se vždycky hodí. Tomuhle přeci všichni rozumí a tohle všichni chápou. Takto se prostě chová každý majitel a investor a nikdo mu to nemá za zlé.

Za zlé mu máme, když se snaží kličkovat a balamutit, aby prosadil svůj cíl bez ohledu na ostatní. Například pan Dyba na přímou otázku, zda o memorandu jednali s Prahou 1 řekl, že nejednali. Přitom před dvěma týdny se vyjádřil Novinkám, „Potvrzuji, že jako vlastník náměstí Miloše Formana vedeme několik měsíců jednání se HLMP a Městskou částí Praha 1 s cílem uzavřít memorandum…“

Dovedete si představit, že trojstrannou dohodu o prolomení rozhodnutí nestavět na náměstí novou budovu, bude investor projednávat jen s Magistrátem, ten ji za sebe schválí a Praze 1 o tom nikdo nic neřekne a očekává, že jim to pak jen dají k podpisu? Tak přesně o tom se nás investor snažil přesvědčit. Nakonec se nesměle k jednání s investorem o stavbě na náměstí přihlásil pan radní Procházka, ale i paní starostka Radoměřská. Jen to nenazývají jednáním, ale že jsou vlastně ve styku, protože musí vědět kde se co chystá a děje. Což je logické, chválihodné a očekávatelné. Jen nám pak prosím netvrďte, že to memorandum je pro vás úplná novinka, a že Praha 1 s investorem nejedná. Ona zřejmě nejednala oficiálně, žádné zápisy z toho nejsou, takže když se vzedme vlna kritiky od občanů, nabízí se varianta zatloukat, protože ono to nikde vlastně není oficiálně napsané… Jenže investor začal zatloukat pozdě.

Vyjádření investora, že stavbu na náměstí podporuje 50% lidí a velká většina sousedů z okolí, se ve světle různých anket, petic, ale i odmítavému vyjádření několika přítomných zástupců okolních SVJ, jeví jako úsměvná snaha zlepšit vnímání staronového projektu.

Přitom stačilo říct, že o stavbě na náměstí jednáme, o připravovaném memorandu víme. Je přeci správné, že Praha 1 jedná s investorem, který se nechce vzdát zhodnocení své investice. Třeba najdete pro obě strany vhodné a přijatelné řešení.

Pojďme se podívat na to důležité, co na setkání zaznělo:

Investor

  • V tuto chvíli máme od úřadů zamítavé stanovisko, ale to se může změnit. Úředník prostě najednou může rozhodnout jinak.
  • Budova na náměstí je jediná varianta, která pro nás připadá v úvahu.
  • Když nebudeme stavět budovu, nebudeme rekonstruovat náměstí. Jako další variantu zmínil prodej náměstí někomu jinému s tím, že ten nemusí mít tak pěkné záměry jako oni. Dále v úvahu připadá odprodej pozemku Magistrátu.
  • Co bude v objektu investor neví a netrápí ho to. Na dotaz, jako co to chtějí kolaudovat, nedokázali odpovědět.

Filip Dvořák, předseda komise

  • Hledá další varianty, změnu projektu, ale i finanční účast na vybudování výdechů, aby se to investorovi vyplatilo. Ten to rovnou odmítá.
  • Pan předseda odmítá diskuzi nad hotovou vizualizací objektu, která je součástí memoranda. Mělo by se začít znovu, od začátku.
  • Dále uvádí, že trvá na nezastavitelnosti náměstí, ale nebrání se projednávání.
  • Memorandum bude platné až po podpisu všemi třemi stranami. S Prahou 1 nebylo projednáno.

paní starostka Radoměřská

  • Na původním usnesení Prahy 1 nestavět se nic nemění.

paní zastupitelka Talacková

  • Vznesla poměrně zajímavý dotaz, na který však nikdo neodpověděl: „Potřebujeme nějaké memorandum? Takové memorandum by nám svázalo ruce.“

Zápis z předchozího jednání komise, ani z toho současného, ještě není k dispozici. Veřejnost tedy zatím nemá oficiální informace a článek vychází z toho, co jsem na zasedání slyšel a stihl si zaznamenat.


Všichni máme za cíl vytvořit náměstí pěkné a užitečné. Všichni se chceme dohodnout. Jednejte tedy otevřeně, pravidelně nás informujte a říkejte, jak to je doopravdy. Tahle zákulisní politikaření do veřejné správy a politiky nepatří.

 

Ve facebookové skupině se objevil příspěvek s fotografií auta na chodníku. To není nic neobvyklého, takové příspěvky jsou časté. Na tento však reagovala paní starostka Radoměřská. Zaujalo mě, že vybízí občany k hlášení přestupků městské policii:

…Pane Vít Masare, volal jste Městskou policii, prosím? Dělám to taky, když něco podobného vidím. … Pomozte nám tedy prosím a jako občan pozorný ke svému okolí volejte v takových případech MP…

Jel jsem zrovna tramvají domů, když jsem to četl. Vystoupil jsem v Lazarské a šel domů do Křižovnické pěšky Spálenou přes Perštýn, Husovkou a Mariánské náměstí. Cestou jsem si vyfotil každý parkovací přestupek, který jsem na první pohled zahlédl.

Po návratu domů jsem spočítal, že jsem udělal celkem 17 fotografií. Přestupků jsem zaznamenal více, protože na některých obrázcích jich bylo několik pohromadě. Jasně, ne všechny přestupky byly opravdu závažné, ale řekněme že tak třetina určitě. Kdybych ke každému závažnějšímu případu volal strážníky, musel bych vytočit 156 určitě více jak 7×.

Prakticky všechny mnou zaznamenané přestupky jsou denně na stejných místech. Pokud volám na 156, beru to jako upozornění na nějaký aktuální problém, který je třeba hned řešit. (Chtěl jsem teď dát jako příklad třeba opilé výtržníky rušící noční klid, ale to je bohužel taky každonoční standard.) Například odstraněné víko od kanálu, rozbité okénko u zaparkovaného automobilu, atd.

Nebudu volat strážníky na systémové a denně se opakující problémy. To už tu před časem jeden občan zkoušel a dočkal se obvinění ze zneužití tísňové linky.

No a další věc je, že bychom tu linku 156 prostě zahltili, shodili, zrušili.

Jistě se shodneme na tom, že vymáhání práva v Praze 1 se musí udělat jinak, než sabotováním linky strážníků. Před volbami měla prakticky každá ze stran nějaký recept jak dostat strážníky do ulic. Vím, ještě není ani polovina volebního období, ale já nevidím prakticky žádný posun v bezpečnosti a dopravě. Dost se zlepšilo parkování koloběžek na chodnících, i když i tam je ještě hodně práce. Ale to je z mého pohledu celé.

Do teď jsem jako občan nezaznamenal v tomto směru nějakou aktivitu. Jen že MČ žádá Magistrát o další strážníky… Ale to dělali v minulých volebních obdobích všichni a nějak to nezabralo. Kde jsou ty recepty, které každá ze stran před volbami měla?

Chtěl jsem se o problematice nedostatku strážníků něco dozvědět na stránkách Prahy 1. Tedy o tom kde je problém, jak ho budeme řešit, kdo na tom pracuje, co udělal, co se povedlo, co se nepovedlo a co se plánuje udělat. Nic z toho tam však není.

Jestli chce mít radnice důvěru občanů a já chci aby ji měla, je třeba aby nás přehledně a pravidelně informovala alespoň o těch zásadních věcech, na kterých pracuje. Místo toho se dozvídáme, že si máme pomoci sami. Shozením telefonní linky strážníků.

 

V pondělí 13. 11. 2023 svolal pan radní pro dopravu Ryvola besedu o zpoplatnění vjezdu obou břehů Vltavy, která se konala ve společenském středisku VIA na Újezdě. (Pozvánka na Facebooku.)

S veřejností diskutovali paní starostka Radoměřská, pan radní Ryvola a pan zastupitel Motl.

Před besedou jsem marně hledal nějaké informace, abych věděl, o čem budeme diskutovat. Jak jsem později zjistil, nebyl jsem sám. Bohužel nic zveřejněno nebylo, všechny informace jsme si postupně vyslechli, a pak mohli diskutovat.

Diskuze byla svolána hlavně proto, aby si naši zastupitelé ověřili, že mají pro omezení průjezdu podporu svých občanů. Ve čtvrtek 16. 11. o tom totiž budou jednat na magistrátu.

Ve stručnosti vypíšu fakta, která jsem se dozvěděl, ať máte možnost se připravit na druhou besedu, která se koná na radnici 15. 11. 2023. (Pozvánka na Facebooku).

→ Číst dále...

 

Radní pro dopravu Vojtěch Ryvola už několik měsíců jednal se zástupci provozovatelů půjčoven koloběžek a kol. V zásadě chce vyřešit jeden z palčivých problémů, který nám jejich podnikání v Praze 1 přináší. Jedná se zejména o nebezpečnou jízdu na chodníku a blokování chodníku poházenými vozítky.

Trnem v oku jsou především provozovatelé elektrických koloběžek. V drtivé většině je používají jen turisté jako atrakci. Zároveň nedodržují pravidla silničního provozu, ohrožují chodce na chodnících, blokují průchody poházenými koloběžkami. Dále jich je tu obrovské množství a ulice jimi jsou zahlcené.

Půjčovny kol takový problém nejsou. Ne že by občas někdo nejel po chodníku nebo v protisměrce, nebo nenechal kolo uprostřed chodníku. Ale stává se to mnohem méně často, než v případě koloběžek. Zřejmě je to tím, že je hodně využívají místní. Však jsou také magistrátem podporované, například na Lítačku máte 2× denně 15 minut jízdy zdarma.

Během června pan radní Ryvola ohlásil1) dohodu s půjčovnami Lime, Bolt, Rekola a Nextbike. Dohoda je to pouze ústní a její obsah se různě liší podle zdroje, které jsem našel. Pokusím se shrnout jednotlivé body:

→ Číst dále...

 

Ve středu 10. května proběhla beseda o dopravě, která se týkala hlavně zklidnění dopravy, parkování a koloběžek.

Na Facebooku najdete videozáznam v události Beseda o dopravě.

Diskuze bylo relativně dlouhá, zde jsou však vyzažené hlavní myšlenky zúčastněných, které stojí za pozornost:

→ Číst dále...

 

Po volbách se podle předvolebních preferencí a výsledků voleb předpokládala koalice stran, které slibovali změnu: (5) Praha 1 Sobě, (2) Piráti a občané z Prahy 1, (7) TOP 09, (1) Rezidenti 1. Dohromady by měli většinu 15 křesel. Jednání však pro občany z neznámého důvodu rychle selhala.

→ Číst dále...

 

Máme týden po volbách a už se nám tu rýsuje nová koalice. Předběžné odhady z článku Výsledky voleb, kdo půjde s kým? se zřejmě nenaplňují, na spadnutí je zdánlivě nelogická koalice ODS Praha 1, Piráti Praha 1, ANO 2011 Praha 1 a TOP 09 Praha 1.

→ Číst dále...

 

Máme sečteno a výsledky voleb na Praze 1 jsou oficiální. Co jsem měl možnost mluvit s některými kandidáty, tak ne všem se jejich předpověď vyplnila. Pro některé naštěstí, pro jiné bohužel. Pojďme se podívat, kdo nás bude na radnici zastupovat a jaké tu máme možnosti pro koalice.

→ Číst dále...

 

V nadpisu článku jsem schválně použil slovo „reakcí“, protože ne vždy se jedalo o odpovědi. Hned v úvodu děkuji všem kandidátům, tedy uchazečům o naše hlasy, kteří si dali tu práci a věnovali nám svůj předvolební čas.

→ Číst dále...

 

Tento týden jsou kandiáti vidět hlavně v ulicích, kde dělají osobní kampaň. Deštivé počasí jim to však moc neusnadňuje a pršet má i začátkem příštího týdne. Co je nového u jednotlivých kandidátek?

→ Číst dále...

 

  • zapisnik.txt
  • Poslední úprava: 2022/08/10 11:14
  • autor: Michal Rubeš