Zápisník

Postřehy a informace, tak jak šel čas.

V pondělí 13. 11. 2023 svolal pan radní pro dopravu Ryvola besedu o zpoplatnění vjezdu obou břehů Vltavy, která se konala ve společenském středisku VIA na Újezdě. (Pozvánka na Facebooku.)

S veřejností diskutovali paní starostka Radoměřská, pan radní Ryvola a pan zastupitel Motl.

Před besedou jsem marně hledal nějaké informace, abych věděl, o čem budeme diskutovat. Jak jsem později zjistil, nebyl jsem sám. Bohužel nic zveřejněno nebylo, všechny informace jsme si postupně vyslechli, a pak mohli diskutovat.

Diskuze byla svolána hlavně proto, aby si naši zastupitelé ověřili, že mají pro omezení průjezdu podporu svých občanů. Ve čtvrtek 16. 11. o tom totiž budou jednat na magistrátu.

Ve stručnosti vypíšu fakta, která jsem se dozvěděl, ať máte možnost se připravit na druhou besedu, která se koná na radnici 15. 11. 2023. (Pozvánka na Facebooku).

→ Číst dále...

 

Radní pro dopravu Vojtěch Ryvola už několik měsíců jednal se zástupci provozovatelů půjčoven koloběžek a kol. V zásadě chce vyřešit jeden z palčivých problémů, který nám jejich podnikání v Praze 1 přináší. Jedná se zejména o nebezpečnou jízdu na chodníku a blokování chodníku poházenými vozítky.

Trnem v oku jsou především provozovatelé elektrických koloběžek. V drtivé většině je používají jen turisté jako atrakci. Zároveň nedodržují pravidla silničního provozu, ohrožují chodce na chodnících, blokují průchody poházenými koloběžkami. Dále jich je tu obrovské množství a ulice jimi jsou zahlcené.

Půjčovny kol takový problém nejsou. Ne že by občas někdo nejel po chodníku nebo v protisměrce, nebo nenechal kolo uprostřed chodníku. Ale stává se to mnohem méně často, než v případě koloběžek. Zřejmě je to tím, že je hodně využívají místní. Však jsou také magistrátem podporované, například na Lítačku máte 2× denně 15 minut jízdy zdarma.

Během června pan radní Ryvola ohlásil1) dohodu s půjčovnami Lime, Bolt, Rekola a Nextbike. Dohoda je to pouze ústní a její obsah se různě liší podle zdroje, které jsem našel. Pokusím se shrnout jednotlivé body:

→ Číst dále...

 

Ve středu 10. května proběhla beseda o dopravě, která se týkala hlavně zklidnění dopravy, parkování a koloběžek.

Na Facebooku najdete videozáznam v události Beseda o dopravě.

Diskuze bylo relativně dlouhá, zde jsou však vyzažené hlavní myšlenky zúčastněných, které stojí za pozornost:

→ Číst dále...

 

Po volbách se podle předvolebních preferencí a výsledků voleb předpokládala koalice stran, které slibovali změnu: (5) Praha 1 Sobě, (2) Piráti a občané z Prahy 1, (7) TOP 09, (1) Rezidenti 1. Dohromady by měli většinu 15 křesel. Jednání však pro občany z neznámého důvodu rychle selhala.

→ Číst dále...

 

Máme týden po volbách a už se nám tu rýsuje nová koalice. Předběžné odhady z článku Výsledky voleb, kdo půjde s kým? se zřejmě nenaplňují, na spadnutí je zdánlivě nelogická koalice ODS Praha 1, Piráti Praha 1, ANO 2011 Praha 1 a TOP 09 Praha 1.

→ Číst dále...

 

Máme sečteno a výsledky voleb na Praze 1 jsou oficiální. Co jsem měl možnost mluvit s některými kandidáty, tak ne všem se jejich předpověď vyplnila. Pro některé naštěstí, pro jiné bohužel. Pojďme se podívat, kdo nás bude na radnici zastupovat a jaké tu máme možnosti pro koalice.

→ Číst dále...

 

V nadpisu článku jsem schválně použil slovo „reakcí“, protože ne vždy se jedalo o odpovědi. Hned v úvodu děkuji všem kandidátům, tedy uchazečům o naše hlasy, kteří si dali tu práci a věnovali nám svůj předvolební čas.

→ Číst dále...

 

Tento týden jsou kandiáti vidět hlavně v ulicích, kde dělají osobní kampaň. Deštivé počasí jim to však moc neusnadňuje a pršet má i začátkem příštího týdne. Co je nového u jednotlivých kandidátek?

→ Číst dále...

 

Předvolební kampaň se rozjela a s výjimkou jedné kandidátky jsou už všichni alespoň trochu vidět. Pojďme se podívat, co se za poslední týden u nás změnilo.

→ Číst dále...

 

Po týdnu je tu další přehled. Nic moc se toho nestalo. Uskupení, která neměla nic na stránkách tam stále nic nemají. Ti ostatní se pomalu rozjíždí.

Co se nám tu ale rýsuje je spojenectví dvou uskupení (6) My, co tady žijeme - Starostové a nezávislí, KDU-ČSL, Iniciativa občanů a (9) Občanská demokratická strana. Spojuje je to, že s námi odmítají jakkoliv komunikovat, natož odpovědět na jednoduché otázky. Zkusili jsme všechny možné kontakty, takže nevěřím, že to je náhoda. O naší aktivitě dobře vědí.

Přiznám se, že bojkot jsem u těchto zavedených stran nečekal. Zřejmě si spočítali, že nechat otázky bez odpovědí je pro ně před volbami menší zlo, než na ně odpovídat, protože by se provalilo něco, co nechtějí.

→ Číst dále...

 

  • zapisnik.txt
  • Poslední úprava: 2022/08/10 11:14
  • autor: Michal Rubeš