Chození kolem horké kostky

V pondělí 26. 2. 2024 jsem se byl podívat na mimořádné zasedání Komise pro územní rozvoj. Na programu jednání byl jediný bod, a to Stanovisko k Memorandu o rozvoji území v projektu Staroměstská brána schváleného Radou hl.m. Prahy dne 19. 2. 2024. Ten název je zavádějící, protože rekonstrukce hotelu a okolí má všechna povolení a z velké části je vše hotové. Jedná se tedy jen a pouze o revitalizaci Náměstí Miloše Formana, na kterém chce majitel postavit dům, což je trnem v oku mnohým obyvatelům i úřadům, není to v souladu s územním plánem, atd.

Co se děje od doby, kdy se informace o tomto memorandu objevily na veřejnosti, se věnuji v samostatném tématu Záhada kostkového memoranda.

Zápis z jednání ještě není k dispozici, podělím se tedy o postřehy, které jsem tam zaslechl a které ukazují na celkem očekávané souvislosti. V zásadě se nejedná o žádnou záhadu, to jen politici neinformují o čem by měli a tančí kolem horké kaše místo toho, aby jasně pojmenovali celou záležitost jako legitimní snahu soukromníka vydělat na investici. Což neudělali ani přítomní vrcholní zástupci společnosti R2G a místo toho všichni opatrně mluvili jen o ušlechtilém záměru zkrášlení náměstí.

Na schůzi jasně a několikrát od investora zaznělo, že varianta nezastavěného náměstí nepřichází v úvahu. Pokud nenalezneme shodu, což v jejich pojetí znamená postavit v rohu náměstí budovu, nechají náměstí v tomto neutěšeném stavu ležet ladem a bude nám tu hyzdit okolí ještě dlouho. Postavit jen nutné výdechy z podzemní garáže a výtah rovnou odmítli s tím, že se to neslučuje s jejich koncepcí zkrášlení celého místa, ke kterému je několikapatrová budova nutná.

Přitom stačilo jasně říct, že postavení budovy je součást jejich investičního plánu a bez ní jim to prostě nevychází. Taková budova má svojí cenu a její hodnota bude růst. Navíc bude přinášet každoroční zisk. Takový malý obchoďáček v Pařížské se vždycky hodí. Tomuhle přeci všichni rozumí a tohle všichni chápou. Takto se prostě chová každý majitel a investor a nikdo mu to nemá za zlé.

Za zlé mu máme, když se snaží kličkovat a balamutit, aby prosadil svůj cíl bez ohledu na ostatní. Například pan Dyba na přímou otázku, zda o memorandu jednali s Prahou 1 řekl, že nejednali. Přitom před dvěma týdny se vyjádřil Novinkám, „Potvrzuji, že jako vlastník náměstí Miloše Formana vedeme několik měsíců jednání se HLMP a Městskou částí Praha 1 s cílem uzavřít memorandum…“

Dovedete si představit, že trojstrannou dohodu o prolomení rozhodnutí nestavět na náměstí novou budovu, bude investor projednávat jen s Magistrátem, ten ji za sebe schválí a Praze 1 o tom nikdo nic neřekne a očekává, že jim to pak jen dají k podpisu? Tak přesně o tom se nás investor snažil přesvědčit. Nakonec se nesměle k jednání s investorem o stavbě na náměstí přihlásil pan radní Procházka, ale i paní starostka Radoměřská. Jen to nenazývají jednáním, ale že jsou vlastně ve styku, protože musí vědět kde se co chystá a děje. Což je logické, chválihodné a očekávatelné. Jen nám pak prosím netvrďte, že to memorandum je pro vás úplná novinka, a že Praha 1 s investorem nejedná. Ona zřejmě nejednala oficiálně, žádné zápisy z toho nejsou, takže když se vzedme vlna kritiky od občanů, nabízí se varianta zatloukat, protože ono to nikde vlastně není oficiálně napsané… Jenže investor začal zatloukat pozdě.

Vyjádření investora, že stavbu na náměstí podporuje 50% lidí a velká většina sousedů z okolí, se ve světle různých anket, petic, ale i odmítavému vyjádření několika přítomných zástupců okolních SVJ, jeví jako úsměvná snaha zlepšit vnímání staronového projektu.

Přitom stačilo říct, že o stavbě na náměstí jednáme, o připravovaném memorandu víme. Je přeci správné, že Praha 1 jedná s investorem, který se nechce vzdát zhodnocení své investice. Třeba najdete pro obě strany vhodné a přijatelné řešení.

Pojďme se podívat na to důležité, co na setkání zaznělo:

Investor

 • V tuto chvíli máme od úřadů zamítavé stanovisko, ale to se může změnit. Úředník prostě najednou může rozhodnout jinak.
 • Budova na náměstí je jediná varianta, která pro nás připadá v úvahu.
 • Když nebudeme stavět budovu, nebudeme rekonstruovat náměstí. Jako další variantu zmínil prodej náměstí někomu jinému s tím, že ten nemusí mít tak pěkné záměry jako oni. Dále v úvahu připadá odprodej pozemku Magistrátu.
 • Co bude v objektu investor neví a netrápí ho to. Na dotaz, jako co to chtějí kolaudovat, nedokázali odpovědět.

Filip Dvořák, předseda komise

 • Hledá další varianty, změnu projektu, ale i finanční účast na vybudování výdechů, aby se to investorovi vyplatilo. Ten to rovnou odmítá.
 • Pan předseda odmítá diskuzi nad hotovou vizualizací objektu, která je součástí memoranda. Mělo by se začít znovu, od začátku.
 • Dále uvádí, že trvá na nezastavitelnosti náměstí, ale nebrání se projednávání.
 • Memorandum bude platné až po podpisu všemi třemi stranami. S Prahou 1 nebylo projednáno.

paní starostka Radoměřská

 • Na původním usnesení Prahy 1 nestavět se nic nemění.

paní zastupitelka Talacková

 • Vznesla poměrně zajímavý dotaz, na který však nikdo neodpověděl: „Potřebujeme nějaké memorandum? Takové memorandum by nám svázalo ruce.“

Zápis z předchozího jednání komise, ani z toho současného, ještě není k dispozici. Veřejnost tedy zatím nemá oficiální informace a článek vychází z toho, co jsem na zasedání slyšel a stihl si zaznamenat.


Všichni máme za cíl vytvořit náměstí pěkné a užitečné. Všichni se chceme dohodnout. Jednejte tedy otevřeně, pravidelně nás informujte a říkejte, jak to je doopravdy. Tahle zákulisní politikaření do veřejné správy a politiky nepatří.

 • zapisnik/2024-02-28-chozeni-kolem-horke-kostky.txt
 • Poslední úprava: 2024/02/28 12:55
 • autor: Michal Rubeš